МАЗ сьогодні

1 Липня 2013

В напередодні серйозного ювілею (09 серпня 2014 Мшський автомобільний завод відзначить своє 70-ти річчя), ми попросили начальника конструкторського відділу спеціальних автомобілів управління головного конструктора ВАТ «МАЗ» – керуюча компанія холдингу «БЕЛАВТОМАЗ» Бушуєва Олега Миколайовича, розповісти, що з себе представляє сьогодні підприємство, яке будувалося декількома поколіннями, про який знають у багатьох куточках земної кулі.

Бушуєв О.Н. : Для повноти картини я б виділив 5 блоків, з яких можна зрозуміти, з якими результатами ВАТ «МАЗ» – керуюча компанія холдингу «БЕЛАВТОМАЗ» зустріне свій ювілей:

– вступ;

– основні напрямки розвитку автотехніки МАЗ;

– застосування нових технологій при виготовленні;

– забезпечення екологічних вимог;

– розвиток технічного сервісу автотехніки МАЗ.

Вступ.

ВАТ «Мінський автомобільний завод» – провідне підприємство Республіки Білорусь по розробці, виробництву, модернізації і реалізації автомобільної техніки на колісному ходу, в тому числі військового призначення, комплектуючих виробів, запасних частин, агрегатів і приладів до неї.

Продукція Мінського автомобільного заводу – це техніка, відповідна екологічним стандартам Євро-3, Євро-4, Євро-5. Під маркою «МАЗ» з конвеєра заводу сходять самоскиди, сідельні тягачі, бортові автомобілі, автокрановий, пасажирська (автобуси, тролейбуси), комунальна і причіпна техніка, шасі під установку різного спецобладнання, всього понад 500 моделей і модифікацій.

Для реалізації на ринках країн СНД, ЄС, Далекого Зарубіжжя ВАТ «МАЗ» виробляє широку гаму автотехніки з колісною формулою 4х2, 4х4, 6х4, 6х6, 8х4, оснащену сучасними силовими агрегатами ЯМЗ, Deutz, Mercedes, MAN, Cummins, ММЗ, постійно проводить комплекс робіт з розширення та модернізації модельного ряду.

При створенні нової автомобільної техніки ми дотримуємося наступних пріоритетів:

  1. Забезпечення екологічних вимог.
  2. Ефективність автомобілів в експлуатації.
  3. Ергономіка.
  4. Дизайн.

Основними завданнями розвитку ВАТ «МАЗ»

– розширення ринків збуту продукції, що випускається і посилення експортного потенціалу ВАТ «МАЗ»;

– підвищення якості автотехніки;

– зниження собівартості продукції, що випускається за рахунок впровадження прогресивного обладнання, освоєння сучасних технологій і підвищення енергетичної ефективності виробництва;

– технічне переозброєння і реконструкція виробництва;

– модернізація модельного ряду продукції, що випускається автотехніки та створення нової продукції, яка відповідає вимогам споживачів і відповідної сучасним міжнародним вимогам.

– забезпечення конкурентоспроможності продукції ВАТ «МАЗ» на зовнішніх і внутрішніх ринках.

Основні напрямки розвитку автотехніки МАЗ.

Аналіз розвитку автомобільної техніки показує, що основною концепцією є дотримання зростаючих екологічних вимог до емісії вихлопних газів, зниження витрати палива і генерації шуму. Зростає конкуренція серед автовиробників по підвищенню комфортабельності робочого місця водія і пасажира, вдосконалення пасивної і активної безпеки руху. Актуальними залишаються вимоги по технологічності і вартості експлуатаційного обслуговування, функціональним і ресурсним властивостями автомобільної техніки.

Жорсткість в країнах поставок екологічних вимог по викидах вихлопних газів формує завдання та на середньострокову і довгострокову перспективу щодо вдосконалення та модернізації модельного ряду автотехніки МАЗ для забезпечення вимог національних стандартів.

При розробці нових моделей автомобільної техніки будуть вирішені такі основні завдання:

– підвищення споживчих властивостей (підвищення вантажопідйомності, зниження спорядженої маси, зниження витрати палива, поліпшення динамічних характеристик);

– поліпшення зовнішнього вигляду (оновлення інтер’єру та екстер’єру вантажної і пасажирської техніки);

– поліпшення комфортності робочого місця водія і пасажирів;

– розширення сегментів випускається автотехніки в найбільш затребуваних ринком нішах;

– розробка автотехніки для реалізації на зовнішніх ринках (автотехніка Євро-5, -6 для країн Євросоюзу, автомобілі з правим кермом, тривісні самоскиди підвищеної вантажопідйомності до 27 т для ринків Африки, Азії, Близького Сходу та ін.);

– застосування імпортозамінних комплектуючих (двигунів ММЗ, електронних систем, алюмінієвих радіаторів, шин, кріпильних виробів, лакофарбових матеріалів і ін.), В т.ч. локалізованих в РБ імпортних комплектуючих;

– спільно з провідними автомобілебудівними компаніями розробка перспективних електронних систем, розробки по застосуванню газових (газодизельних) двигунів і гібридних приводів.

В рамках програмних заходів планується впровадження в автотехніки МАЗ нових технічних рішень по автокомпонентів і застосування нових матеріалів.

В даний час, на Мінському автомобільному заводі проводиться глибока модернізація, як екстер’єру, так і інтер’єру всієї гами автомобілів. В результаті проведеної роботи були оновлені наступні деталі екстер’єру: передок, боковини передка, облицювання, бампер, ручки дверей і т.д. Автомобіль отримав вигляд, що відповідає сучасним тенденціям в світовому автомобілебудуванні. Крім того, зовнішній вигляд вийшов однозначно впізнаваний і відмінний від інших. Всі елементи були спроектовані оригінальними з точки зору дизайну , і їх композиція була обрана виходячи з цілісності і закінченості нового вигляду автомобіля МАЗ. В даний час опрацьовується нові дизайнерські рішення по менш габаритним, але дуже значущим деталям, а саме: комплект дзеркал заднього, бічного і переднього оглядів, ручок на передку, комплекту обтекателей, комплектів оперення, бічного захисту шасі і т.д.

Модернізація інтер’єру проводиться ще більш глибоко, ніж екстер’єру. Практично весь інтер’єр буде оновлено. В даний час вже розроблені і знаходяться на стадії виготовлення макета нова панель приладів, нові оббивки дверей, нові сидіння. На стадії проектування знаходяться комплект оббивок кабіни, спальні місця, верхня речова полиця, нове рульове колесо і т.д.

Новий інтер’єр буде характеризуватися не тільки новим більш сучасним дизайном, але і поліпшеними ергономічними показниками, більш продуманою організацією спальних місць, застосуванням нових матеріалів і комплектуючих, що має залучити нових покупців.

Згодом планується повністю перейти на випуск автомобілів з новою кабіною.

Застосування нових технологій при виготовленні автотехніки МАЗ.

В першу чергу реалізуються проекти, спрямовані на підвищення якості і поліпшення зовнішнього вигляду продукції, що випускається автотехніки:

-Для виготовлення лонжеронів рам використовуються високоміцні сталі; впроваджується більш технологічний равнополочний швелер постійної висоти (бесштамповое виготовлення), натомість лонжеронів змінного по висоті профілю, одержуваних штампуванням; застосовується технологія холодної клепки лонжеронів і збірки рам із застосуванням самоконтрящейся кріплення;

– У платформах автомобілів великої вантажопідйомності впроваджуються високоміцні зносостійкі стали з високими показниками міцності, що дозволить збільшити термін служби платформи в 5 разів в порівнянні з платформами з низьколегованих сталей.

-Застосування на автомобілях МАЗ гіпоїдних ведучих мостів дозволить значно збільшити ресурс ведучого моста, розширити діапазон передавальних чисел провідних мостів і знизити масу і трудомісткість виготовлення ведучого моста.

-Використання катафорезної грунтовки деталей (вузлів) і порошкового фарбування рам. Це дозволить збільшити антикорозійну стійкість покриття – до 10 років.

-Використання катафорезної грунтовки кабін замість анафорезного грунтування. Це дозволить збільшити захисні властивості покриття – до 5-7 років

-Розвиток потужностей з виробництва нової кабіни МАЗ-6430 з покращеним зовнішнім виглядом, ергономікою робочого місця водія і антикорозійною стійкістю, що забезпечують повне задоволення вимог споживачів.

Забезпечення екологічних вимог автотехнікою МАЗ.

В даний час в усьому світі підвищуються вимоги до екологічного класу виробленої автотехніки, підвищенню її безпеки і зниження впливу на навколишнє середовище (довідка від ТОВ «УКРЄВРОМАЗ»: в Україні Євро – 4 з 01.01.2014 р, Євро – 5 з 01.01.2016 м, Євро-6 з 01.01.2018 р).

Так в країнах Європейського економічного співтовариства з 01.10.08 р введені так звані екологічні вимоги Євро-5. З 2013 року на основному ринку збуту, Російської Федерації, введені вимоги до вихлопу відпрацьованих газів екологічного рівня не нижче Євро-4.

Поряд з двигунами, що забезпечують стандарти EURO IV, V, застосовуються двигуни і зі стандартами EURO II, III. Це стосується автомобілів, які будуть поставлятися в країни Африки, Близького і Середнього Сходу, Південно-Східну Азію і інші регіони, де не потрібні високі стандарти EURO.

В даний час вимоги по екології виражаються в забезпеченні нормативів по EURO. З огляду на, що на вантажних автомобілях МАЗ застосовуються дизельні двигуни, розглядаються тільки критичні вимоги для них відносно окислів азоту (NO x ) і сажі (PM).

Як видно з малюнка, зміст окислів азоту та сажі для EURO VI в порівнянні з EURO III має зменшитися майже на порядок.

Для забезпечення вимог EURO IV, V на автомобілях МАЗ використовуються в даний час двигуни з двома системами:

– система з рециркуляцією вихлопних газів (EGR);

– система вибіркової каталітичної нейтралізації (SCR)

З експлуатаційної точки зору краща система з рециркуляцією вихлопних газів. Основна її перевага те, що не потрібно в експлуатації заправляти систему спеціальним розчином сечовини (AdBlue).

Однак, застосування системи з рециркуляцією вихлопних газів на двигунах великої потужності (понад 400 к.с.) вимагає підвищення ефективності системи охолодження і як наслідок застосування радіаторів великих габаритів, які важко реалізуються з компонувальних міркувань. Тому на автомобілях МАЗ застосовуються дві системи.

Розроблено прототипи автотехніки рівня Євро-6. Для забезпечення перспективних вимог EURO VI передбачається використання комплексних систем, що використовують переваги системи з рециркуляцією вихлопних газів, так і системи з виборчої каталітичної нейтралізацією.

У більш далекій перспективі, планується застосування на деяких автомобілях гібридних силових установок, які забезпечують більш високі стандарти EURO

Розвиток технічного сервісу автомобільної техніки МАЗ

Стратегія розвитку сервісу на ВАТ «МАЗ» спрямована на:

– створення і розвиток доступною сервісної мережі в регіонах експлуатації автомобільної техніки на традиційних і перспективних ринках;

– постійне вдосконалення комплексу робіт і послуг пов’язаних з реалізацією та експлуатацією автомобільної техніки;

– якісне і комплексне технічне обслуговування і ремонт автомобільної техніки в технічно мінімально можливі терміни;

– повне задоволення попиту споживачів на запасні частини, які реалізуються через товаропровідну мережу;

– створення високого рівня іміджу автомобільної техніки ВАТ «МАЗ» та організації її системи технічного сервісу;

– постійне навчання фахівців підприємств технічного сервісу на навчально-виробничій базі підприємства.

 

Спеціально для ТОВ «УкрЄвроМАЗ».

 

З повагою,

 

Начальник конструкторського відділу спеціальних автомобілів управління головного конструктора ВАТ «МАЗ» – керуюча компанія холдингу «БЕЛАВТОМАЗ»                          О.Н. Бушуєв